Ücretsiz İzleyebileceğiniz 16 Harika Gerilim Filmi

Tubi üzerinden ücret ödemeden izleyebileceğiniz 16 harika gerilim filmini sizler için listeledik.

Hasan Durmaz -  02/05/2020

Listeye geçmeden önce filmlerin Türkçe alt yazılarının henüz bulunmadığını ve yıldızsız filmlere sadece Amerika'dan ulaşılabildiğini (Opera VPN var. Problem yok.) belirtelim. Ancak bu listenin dışında binlerce filmin bulunduğu platformdan, Türkiye'de dağıtımcısı olmayan birçok filme (B-Movie cenneti) yasal şekilde ulaşabilirsiniz.

 

"Ben bunlarla uğraşamam" diyenlere de, listemizdeki filmlerin kesinlikle göz atmaya değer olduğunu hatırlatalım.

 

İyi okumalar.

Resimlere tıklayarak ilgili filmin Letterboxd sayfasına ulaşabilirsiniz.

Dead Ringers (David Cronenberg, 1988)

 

Mantle kardeşler, tüm hayatlarını birlikte geçirmiş, aynı mesleği ve mesleklerini birlikte yürütmeyi tercih etmiş çift yumurta ikizleridirler. Aralarındaki en büyük fark ise kadınlara karşı olan tavırlarından ileri gelmektedir. Birisi kadınlara karşı oldukça çekingen ve utangaç; diğer ise yakın ve özenlidir. Bu nedenle kadınları paylaşarak, tek bir kişiymiş gibi davranarak yaşamaktadırlar. Aralarındaki bu mutualist ilişkiyi birinin yaşamaya başlayacağı aşk bozacaktır.

1.jpg

The Cabinet of Dr. Caligari (Robert Wiene, 1920)

 

Alman sinemasının dışavurumcu akımın en önemli temsilcileri arasında yer alan yönetmen Robert Wiene tarafından 1919 yılında çekilen film, bir Alman kasabasında işlenen esrarengiz seri cinayetleri ve gelişen olayları konu alıyor. Sinema sanatında 'Caligarism' teriminin doğmasına neden olan kurgu ve kamera kullanımıyla büyük ses getiren film, sessiz sinema döneminin baş yapıtları arasında yer alıyor.

2.jpg

Day of the Dead (George A. Romero, 1985)***

 

Zombilerin hakimiyet kurduğu bir dünyada yaşamaya devam etmeye çalışan bilimadamları ve askerlerden kurulu bir topluluk, bu saldırılardan korunabilmek için gizli bir füze silosuna saklanırlar. Burada sıkı bir çalışmaya başlamış, dünyayı kurtarma mücadelesini sürdürmektedirler. Bu çalışmalar sırasında yakaladıkları zombileri deneylerinde kobay olarak kullanan bilimadamları öte yandan askerlerin gönüllerini hoş tutmak zorundadır. 

4.jpg

Deep Red (Dario Argento, 1975)

 

Caz piyanisti ve müzik hocası Marcus Daly, kanlı bir cinayete şahit olduktan sonra, cinayetin ardındaki gizemi araştırmaya başlar. Zamanla cinayetlerin sayısı artmaya başlar ve Daly cinayetlerle kendisi arasındaki bağlantıdan yola çaıkarak, katilin kim olduğunu bulmaya çalışır. Katile giden yol, sırlarla dolu bir bulmacayı andırmaktadır.

6.jpg

Peeping Tom (Michael Powell, 1960)***

 

Mark, küçükken, insanların sinir sistemleri üzerinde korkunun etkisini inceleyen bilim adamı babasının deneylerine maruz kalmıştır. Londra’da bir film stüdyosunda çalışan Mark, babasının kendisine yaptığı deneyler nedeniyle bir takım kişilik bozuklukları yaşayan yalnız bir adam haline gelmişti.Kızların fotoğraflarını çektiği süre içinde kendine bir de hobi edinmiştir. Kadınları kamera önünde öldürmekte ve öldürdüğü kadınların yüzlerindeki dehşet ifadesini kameraya almaktadır

5.jpg

Opera (Dario Argento, 1987)

 

Sahnelerde fırtına gibi esen genç, alımlı bir opera sanatçısı... Ve ona delicesine bir tutkuyla hayran, saplantılı, sadist, manyak bir takıntılı hayran... Dario Argento, 1987 tarihli bu filminde, korku ve gerilim sineması tutkunlarını "Terör Operası"nın gösterimine davet ediyor. Sahnelenecek olan bu operada başrolde "Kötülük" var. "Gore" unsurların ve çığlıkların başa baş gittiği bu klasik film "irkilmek isteyenler için" biçilmiş kaftan.

12.jpg

The Ring (Gore Verbinski, 2003)

 

Şehirde bir efsane dolaşmaktadır. Rivayete göre, insanların seyrettiği bir kaset, bu insanların yedi gün sonra ölümüne sebebiyet vermektedir. Denilen odur ki, dört genç, sırf bu kasetleri izledikleri için şüpheli bir biçimde ölmüşlerdir. Rachel yaşanan bu tuhaf olayları bir şekilde aydınlığa kavuşturmaya kararlıdır. Ancak araştırmaları esnasında küçük oğluyla birlikte kaseti izlemek durumunda kalmıştır. Rachel'ın artık bu olayları çözmek için sadece yedi günü vardır.

14.jpg

The Wailing (Na Hong-jin, 2016)

 

Kasabaya gelen yabancıyla birlikte gizemli bir hastalık hızla yayılmaya başlar. Yerel polis memurlarından biri olayın içine sürüklenir ve kızını kurtarmak için bu gizemli olayı çözmek zorundadır.

13.jpg

The Texas Chain Saw Massacre (Tobe Hooper, 1974)

 

Bir grup arkadaşın yamyam bir aile tarafından avlanmasını konu edinen film aslında gerçek bir seri katilin hikayesine dayanıyor. Ed Gein isimli seri katil, insanları öldürerek derilerini giyiyordu. Ailesinin ölümünün ardından yalnız kalan Gein, annesini diriltmeye çalışır. Bunun için mezarlıktan ceset çalmaya başlar, ancak annesinin cesedini yaşama döndüremeyeceğini anlar. Böylece annesi yaşlarındaki bir kadın bulup derisini yüzer ve ilk kez bir deriyi üzerine giymiş olur.

15.jpg

Train to Busan (Sang-Ho Yeon, 2017)

 

Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul'den kalkıp Busan'a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, şehr, etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan'a yol alan trende de yolcular amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

11.jpg

The Return of the Living Dead (Dan O'Bannon, 1985)

 

Markette çalışan Freddy ve Frank, bodrum katında bulunan ve içinde bir cesedin bulunduğu, büyük bir tüpü incelerken yanlışlıkla tüpteki gazı boşaltırlar. Gazdan baygınlık geçiren Freddy ve Frank ayıldıktan sonra tekrar yukarı çıkarlar ve inanılmaz şeyler olmaya başlar. Tüpten sızan gaz havalandırmadan bütün markete yayılmıştır. Doldurulmuş hayvanlar, deney için dondurulmuş kobaylar ve derin dondurucudaki bir kadavra aniden canlanmıştır.

10.jpg

The Night of the Living Dead (George A. Romero, 1968)

 

Barbara ve Johnny, babalarının mezarını ziyaret etmek için şehir merkezinden uzakta olan mezarlığa giderler. Burada dua rutinlerini tamamladıkları esnada kendilerine yaklaşmakta olan yabancı bir siluetle karşılaşırlar. Johnny, bu yabancının saldırısına uğrar ve oracıkta hayatını kaybeder. Ancak bu bir son değil, ürkütücü bir başlangıcın habercisi olur. Genç kadın ağır bir travmaya girer ve canını kurtarabilmek için bulabildiği ilk eve sığınır.

16.jpg

Let The Right One In (Tomas Alfredson, 2008)

 

Kahramanımız Oskar, sık sık da şehir dışında yaşayan babasını ziyarete gitmektedir. Arkadaşları tarafından çoğu zaman aşağılanan ve sürekli alay edilen bir çocuk olan Oskar öc alacağı günlerin hayalleriyle yaşamaktadır. Bir gece soluk benizli bir kızla tanışan Oskar, Eli adındaki bu "değişik" kızla çok yakın arkadaş olur. Birlikte güzel zaman geçirseler de Eli'ın bir sırrı vardır. Bir vampir olan Eli, Oskar'la arasındaki arkadaşlığa bunu yansıtmasa da zamanla ikilinin başına büyük dertler açılır.

9.jpg

Suspiria (Dario Argento, 1977)***

 

Suzy, bir bale okulu için Almanya'ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. Öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. Ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından uyum sağlamaya başlar. Fakat zamanla tanık olacağı durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.

8.jpg

Mientras duermes (Jaume Balagueró, 2011)

 

Apartman görevlisi olarak çalışan Cesar, işi gereği her daire sakininin özel hayatına tanıklık etmektedir. Hayatı seven, neşeli bir kadın olan Clara ise özellikle ilgisini çekmektedir. Ama hayat olumlu bakan bu cana yakın hali, Clara’nın başına hiç beklenmedik belalar açacaktır. Zira Cesar'ın en dayanamadığı şey çevresindeki mutlu insanlardır.

7.jpg

Pi (Darren Aronofsky, 1998)

 

Max, çılgın bir matematik meraklısıdır. Matematiğe ve özelikle de pi sayısına karşı oluşturduğu takıntısı, onun tüm hayatının gidişatını belirlemektedir. Max, on yıldan beri tüm doğanın ölçülebilir bir kodlanma sistematiğine sahip olduğunu fark etmiştir. Artık tek amacı doğanın bu sırrını çözmektir. Max, elindeki verilerle karşısındaki problemin çözümüne kalkışır. Ancak adım adım vardığı sonuç, onu problemin tam da ortasındaki değişken yapacaktır.