• Mert Gaberoğlu

Mor ve Ötesi "23"

Mor ve Ötesi. Belki de henüz birçoğumuz doğmamışken, 1995 yılında İstanbul’da doğdu bu efsanevi Türk alternatif rock müzik grubu. Kendilerine has tarzlarıyla efsaneleşmiş birçok şarkıyı dinleyicileri ile buluşturdular ve hâlâ buluşturmaya devam ediyorlar. Biz, bu efsane grubun şarkılarında hep bir anlam aradık. Kimi zaman aradığımız anlamı kendimizde bulduk. İşte o anlamlı şarkılardan biri de ‘23’.

1998 yılında çıkan ‘Bırak Zaman Aksın’ adını taşıyan albümün bir parçası olan ‘23’ün, kendimizde bulduğumuz anlamının dışında, grubun solisti Harun Tekin için de bir anlamı var: ‘23’; Harun Tekin’in ‘Şafak’ adını taşıyan sevgilisi için yazılmıştır. ‘Ş’ alfabenin 23. harfidir. Şarkının adı bu yüzden 23’tür.


ŞARKININ SÖZLERİ


Yüzünden başlasam gitmeye uzaklara, duymasam kimseyi Sonu olmasa ummadık rüyalarda, eksilse yok olsa bile değer Bir gün kendimi bırakıp, sana anlatsam ne olduğunu Neden sözleri yuttuğumu, gerisi zaten gözlerinde Lütfen beni hemen uyandır, ya da hep öyle bak yüzüme Ne kork benden ne uzaktan dinle Lütfen beni uyandırma Sesim kısılsa, korkmasam karanlıktan, en baştan başlasam Anlamsız sözlere artık hiç bulaşmadan, beklesem yanında Bir gün kendimi bırakıp sana anlatsam ne olduğunu Neden sözleri yuttuğumu, gerisi zaten gözlerinde Lütfen beni hemen uyandır, ya da hep öyle bak yüzüme Ne kork benden, ne anlatmamı iste Lütfen beni uyandırma