• The Movie Journal

James Gunn'ın Tavsiyesi 10 Harika Film

Guardians of the Galaxy filmlerinin ve gelecek Suicide Squad 2 filminin yönetmeni James Gunn, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden karantinada izleyebileceğiniz ve muhtemelen daha önce görmediğiniz 10 filmi paylaştı işte o liste :


Bob & Carol & Ted & Alice (Paul Mazursky- 1969)"Harika diyalogların bulunduğu 70’lerden bir dram-komedi filmi. Doğal oyunculuklar üstümde çok büyük bir etki bırakmıştı ve Elliot Gould- Dyan Cannon ikilisinin yatak sahnesi favorilerimdendir."

-Film, Bob ve Carol'ın gittiği grup terapistinden öğrendiklerini, yakın arkadaşları Ted ile Alice'e anlatmasını ve dörtlünün tuhaf ilişkisini anlatıyor.

Süre: 105 dk


The Villainess (Jung Byung-gil- 2017)"The Matrix, Fury Road ve The Raid gibi aksiyon filmlerinin devrimcilerinden olan bu Güney Kore filmi ABD’de çok az insan tarafından biliniyor."

Katil olabilmek adına çocukluğundan beri eğitim alan Sook-Hee, Seul’e döner ve tek başına Güney Kore Hükümeti'nin peşinde olduğu bir mafyayı çökertir. Hükümet tarafından yakalanır ve hükümetin suikastçisi olur. Sook-Hee, aldığı bir görev sonrasında hayatının yalanını öğrenir.

Süre: 123 dk

Pretty Poison (Noel Black- 1968)"Tuesday Weld’in cilveli bir sosyopatı canlandırdığı kara komedi filminde, Anthony Perkins Tuesday’in ağına düşen yalnız bir adam rolünde. Şaşırtıcı bir şekilde komik ve zamansız."

Genç bir adam, gizli ajan olduğunu söyleyerek bir kasaba kızının aklına girer ve hayali bir göreve çıktıklarında işler karışır.

Süre: 89 dkThe Wanderers (Philip Kaufman- 1979)"Tüm zamanların en güzel ve en tuhaf çete filmi (Evet, tüm zamanların). Heyecan verici, dokunaklı ve sürrealist bir popülist sanat filmi."

The Wanderers, New York’un diğer çeteleri ile yüzleşecek olan bir ergen çetesidir. Uyuşturucu ve silahlar hiç onlara göre olmasa da yetişkin hayatı onları beklemektedir.

Süre : 112 dk

Mother (Bong Joon-Ho- 2009)"Parasite’tan önce ve The Host’tan sonra Bong Joon-ho, bir annenin oğluna olan ebedi sevgisini anlatan bu filmi yapmıştı. Onun filmleri içindeki favorimdir."

Zihinsel engelli oğlu cinayetle suçlanıp hapse giren bir anne, gerçek katilin peşine düşer. Kasaba halkının sırları ortaya çıktıkça da kimsenin masum olmadığı anlaşılır.

Süre: 130 dk


One Cut of the Dead (Shinichirou Ueda- 2017)"Bu film hakkında bir şey söylersem ona zarar verebilirim. Fakat eğer zombileri, film çekmeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız bu film tam size göre."

İkinci dünya savaşından kalma bir tesiste düşük bütçeli zombi filmi çekmeye çalışan ekibe gerçek zombiler saldırır ve ortalık karışır.

Süre: 96 dk


The Bad Lieutenant: Port of Call- New Orleans (Werner Herzog- 2009)"Bunu, deli olduğumu düşünen bazı arkadaşlarıma tavsiye etmiştim fakat bence 2000’lerin en iyi filmlerinden. Nicolas Cage’in performansını yükseltme işini Herzog’a bırakın"

McDonagh (Nicolas Cage), kumar ve uyuşturucu alışkanlıkları olan başına buyruk bir dedektiftir. Göçmen bir ailenin öldürülmesini araştırırken bir fahişeye aşık olan McDonagh'ın hayatı karmaşık bir hal alır.

Süre: 122 dk


The Yellow Sea (Na Hong-jin- 2010)"Bir başka harika Güney Kore aksiyon filmi. Cesur, üst düzey ve The Villainess’ın şekillendiği yer. Belki de tüm zamanların en büyük araba dışı kovalamaca sahnesi."

Fakir bir taksi şoförü, borçları sebebi ile yolun sonuna geldiğini hisseder ve son bir şans olarak tetikçilik yapıp borçlarını kapatmaya niyetlenir. İşler planlanan gibi gitmeyince Kuzey ve Güney Kore çeteleri arasında kalan şoför Gu-nam, hayatı için koşmak zorunda kalır.

Süre: 157 dk


Hail the Conquering Hero (Preston Sturges- 1944)"Size muhtemelen tüm Preston Sturges filmlerini tavsiye edebilirim. Fakat bu küçük mücevher en az bilineni ve sanırım benim de favorim. Sturges, benim gibi yazar-yönetmenlerin gerçek öncüsüdür."

Woodrow, savaş kahramanı bir babanın oğludur ve ikinci dünya savaşına katılır. Saman nezlesi sebebi ile ordudan atılan Woodrow, annesini hayal kırıklığına uğratmamak için kendine kahramanca bir uğurlama hazırlar.

Süre: 101 dk


Duck You Sucker [A Fistful Dynamite]

(Sergio Leone- 1971)


"Leone, en sevdiğim yönetmenlerden biridir. Ve bu da sanırım, Once Upon a Time in West’ten sonra onun en sevdiğim ikinci filmi ve en çok unutulanı."

Meksika devrimi sırasında geçen film, patlayıcı ustası İrlandalı bir asker ile onun bu yeteneğini banka soymak için kullanmayı isteyen bir başka paralı askerin başından geçenleri anlatıyor. Tek amacı, çok paraya sahip olmak olan Sean, bir grup politik mahkumun kurtulmasına sebep olur. Beklemediği şekilde halk kahramanı haline gelen Sean, tüm kontrolünü elinden kaybeder.

Süre: 157 dk