• The Movie Journal

Bir Feminist hareket: Bombshell

"Cinsel taciz için lanet olası bir poster kızı olmak istemiyorum!"


Yaşananların sertliğinin altında ezilmiş ve yüzeysel kalmış bir film Bombshell. Filmin yönetmeni Jay Roach elindeki elması kömüre çevirmeyi başarmış. Senaryo da üstünkörü yazılmış gibi. Üç kadına birden odaklanmaya çalışıldığı için Gretchen Carlson ve Kayla karakterleri geri planda kalmış. Kayla karakterinin geri planda olmasıyla sorunum yok ama filmin odaklanması gereken kişi Gretchen Carlson olmalıydı. Filmin eksik ve yüzeysel olduğunu düşünmeme rağmen izlenmesi gerektiğini de düşünüyorum. Bombshell sadece Roger Ailes'in tacizlerine odaklanmıyor. Kadınların iş hayatında karşı cinsten ve bazen kendi cinsinden gördükleri taciz, zorbalık ve psikolojik şiddet başarılı bir şekilde yansıtılmış. Erkeklerin taciz olarak bile nitelendirmedikleri "masum" şakalar ve haddini aşan fiziksel yakınlıkları, imalı iltifatları ve kadınları sürekli güçsüz ve yetersiz görmeleri, reytinglerin artması amacıyla kadınların mini elbise ve topuklu ayakkabı giyinmek zorunda olması ve programlarda altı açık masalar kullanılması, kadın bedeninin nesneleştirilmesi ve bundan şikayet etme hakkının bile olmaması. Konuşamazsın. Hayır diyemezsin. Feminist olduğunu söylersen erkek düşmanı ilan edilirsin. Eğer bir kadının hakkını savunmuşsan "Feministlik yapma!" diye susturulursun.Filmin arka planında gösterilenler ise son derece rahatsız edici ve gerçekti. Film Megyn Kelly'nin Trump'ın eski eşi Ivana Trump'ın evliyken tecavüze uğramış gibi hissettiğini söylediği haberi yayınlaması ile başlıyor. Trump'ın avukatı Michael Cohen, Ivana Trump'ın sözlerine karşı cevap olarak "Yasal olarak eşine tecavüz edemezsin." ifadesini kullanıyor. Yazının ilerleyen kısımlarında ara ara bahsi geçen insanın şuan ABD başkanı olduğunu hatırlatacağım.

Megyn Kelly ve Donald Trump arasında 2016 senesinde başkanlık münazarası yapılıyor. Megyn münazarada Trump'a sevmediği kadınlara şişman domuzlar, iğrenç hayvanlar gibi hakaret söylemlerinde bulunduğunu, twitter hesabının bu paylaşımlarla dolu olduğunu söylüyor. Trump'ın buna cevabı ise şu oluyor: "Bütün kadınlara değil, sadece Rosie O'Donnell'a." Bahsi geçen insan şuan ABD başkanı. Trump münazaradan sonra Megyn'in regl dönemi agresifliğinde olduğunu ve bir sürtük olduğunu söylüyor ve onunla ilgili atılmış nefret söylemleriyle dolu olan binlerce tweet'i sayfasında paylaşıyor. Bahsi geçen adam şuan ABD başkanı. Münazaradan sonra Megyn Kelly'i Trump destekçileri yüzünden zorbalıkla dolu bir yıl bekliyor. Ve sonunda pes ediyor. Trump'ı affettiğini söylüyor ve olay Trump aleyhinde kapanıyor. Megyn ve Trump arasındaki soğuk savaşın bitmesiyle gündeme yeni bir haber bomba gibi düşüyor. Gretchen Carlson'ın Roger Ailes tarafından tacize uğraması ve onu reddettiği için işini kaybetmesi. Gretchen, Ailes'e karşı dava açıyor. Kanalda çalışan herkes iddiaların doğru olduğu biliyor ama büyük bir ikiyüzlülükle -bazıları da işini kaybetme korkusuyla- reddediyorlar. Megyn Kelly ise iddiaların doğru olduğundan emin çünkü geçmişte kendisi de Ailes tarafından tacize uğramış bir kadın.Bir de Kayla karakteri var. Diğer iki esas kadının aksine Kayla, kurgusal bir karakter. Kanalda yükselmek isteyen güzel ve yetenekli bir kadın. Roger Ailes'in son avı.

Diğer kadınların neler yaşadığını Kayla üzerinden izliyoruz. Film aynı zamanda "Neden susmuşlar ve neden şimdi konuşuyorlar?" "İsimlerini duyurmak istiyorlar."

"Onların da işlerine gelmiş." gibi yersiz ve seviyesiz ithamlara da cevap veriyor. Filmde konuşmak isteyen kadınlar, "Kimse seni işe almayacak." tepkisiyle karşılaşıyor. Megyn Kelly konuşursa bu olayın kariyeri boyunca kendisini takip edeceğini söylüyor. Hiçbir zaman tacizci tamamen suçlu olmuyor. İtibarını tamamen kaybedene kadar tacizciye verilen taviz bitmiyor.Teknik detaylar hakkında ise pek bir yorumum yok. Filmin kurgusunu beğendim. Kameranın kargaşanın hakim olduğu sahnelerdeki kullanımını sevdim ama sakin diyalog sahnelerinde

karakterlere yapılan zoom hareketi beni çok rahatsız etti. Kostüm ve makyajlar ise çok başarılıydı. Film bittikten sonra internet üzerinden filmde çekilen bazı sahnelerin gerçeğini izledim ve film ile gerçeği birbirinden ayırmakta güçlük çektim. Özellikle Charlize Theron'un Megyn Kelly'e dönüşümü çok başarılıydı.

Oyunculuklara gelecek olursam karakteri geri planda olsa da en çok Margot Robbie'nin oyunculuğunu beğendim. Bunun dışında yazının başında da

söylediğim gibi yönetmenin pek bir şey katmadığı, konusu için izlenecek filmlerden Bombshell.

Film ayrıca;

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscarı ödülünü kazandı. Charlize Theron ve Margot Robbie En İyi Kadın Oyuncu Oscarı ve Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı ödüllerine aday gösterildi.

İyi seyirler dilerim.

-You too?


Yazar : Cemre Dursun