Neil deGrasse Tyson, Black Widow'un Herkesi Yenebileceğini Düşünüyor

Ünlü astrofizikçi, süper kahramanlar hakkındaki bazı bilimsel düşüncelerini paylaştı.

Hasan Durmaz -  03/04/2020

Neil deGrasse Tyson, dün Twitter’da Avengers ve süper kahramanlarla ilgili bazı düşüncelerine yer verdi.
"Cosmos: Bir Uzay Serüveni" dizisinin sunucusu, kahramanlarının çoğu bilim adamı temelli veya güçleri bilime dayanan karakterler olduğundan Marvel’a, DC’den daha yakın olduğunu belirtti.

Tyson, Thor hakkında “Thor bir tanrıysa veya tanrısal güçlere sahipse, onun gerçekten büyük görünen kaslara sahip olması gerektiğini düşünmüyorum ” dedi. Karaktere ilişkin bir diğer notuysa karakterin ikonik çekici “Mjölnir” hakkındaydı. Tyson, “1991’de Marvel, Mjölnir’in Asgard metali Uru’dan yapıldığını ve 42,3 lbs ağırlığında olduğunu belirtti. Ancak, ölçümün Evrenin neresinde yapıldığı belirtilmedi. Örneğin bu ağırlık Mars’ın Ay’ı Deimos’ta ölçüldüyse, Dünyada 140,000 pounda denk gelir.” dedi.

 

Hulka gelince Tyson, onun insandan canavara dönüşümü hakkında konuştu. “Eğer Bruce Banner Hulk olmak için genişlediğinde, orijinal kütlesini koruyorsa vücudu daha az yoğun olmalı. Yani eğer öyleyse, Hulk’un vücudu, şampanya mantarı yoğunluğunda olmalıdır.” yazdı.

Yorumlarının tamamı Marvel hakkında da değildi. Tyson, “Övünmek istemem ama bir keresinde Superman Hayden Planetarium’daki ofisimi ziyarete gelmişti. Onunla tanıştığımda bana ve çalışanlarıma karşı çok iyiydi” diyerek, 7 Kasım 2012 tarihli bir çizgi romana göndermede bulundu. Ardından,“Kimse sorduğundan değil ama Superman’in Kripton yuvası LHS-2520, aslında Güney’de Corvus (Karga) takım yıldızındaki bir kırmızı cüce yıldızdır. Ve aynı zamanda Smallville lisesinin maskotu da bir kargadır. ” diye ekledi.

Süper güçlere sahip olmayan kahramanlardan da bahseden Tyson, “Bu konu hakkında bolca kafa yorduktan sonra, süper güçleri olmayan kahramanlar arasından Ironman’in, Batman’i bir kafes maçında yeneceği sonucuna vardım. Ama Bruce Wayne de Tony Stark’ı yener. Black Widow ise herkesi yener." dedi.

Kaynak:
THR